Teknoloji

Araba Kullanırken Benzin Alırsanız Size Ne Olabilir?

Ancak çok sıcak veya soğuk ülkelerde motoru durdurmadan Yakıt alındığı da bilinmektedir. Formula 1 yarışlarında bile pit stop sırasında yarışçılar arabalarını durdurmadan yakıt alıyorlar.

Evet, çalışan bir araba için yakıt satın alınabilir. Ancak bu durum zaman kazandırsa ve araç içinin soğumasını veya ısınmasını engellese de şartlar sağlar. büyük sorunlaraneden olabilir.

Peki nedir bu büyük sorunlar? Araba çalışırken yakıt alırsak ne olur?

Bu durumda olası en kötü senaryo, pek olası olmasa da. yangın çıkışı olabilir. Bu tür yangınların örnekleri nadirdir, ancak aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi meydana gelebilir.

Biraz daha açıklamak gerekirse bu yangın aşağıdaki sebeplerden kaynaklanmaktadır:

  • Arabanızın deposu dolmaya başladığında etrafınıza bakın. yakıt buharlarıyayılır.
  • Çalışan arabalar büyük ölçüde ısı ve elektrik üretir.
  • Buharlar ısı veya elektrikle temas ettiğinde tutuşabilirve yangına neden olabilir.

Elbette akaryakıt pompalarında güvenlik önlemi olarak otomatik durdurma özelliğiAncak resimde gördüğünüz gibi yakıtın dökülmesi veya depodan taşması gibi durumlardan dolayı da yangın çıkabilir.

Gaz alırken çıkan yangınların bir diğer sebebi de statik elektriktir.

Vücuttaki statik elektrik yakıt buharını tutuşturabilir ve yangına neden olabilir. Bu olasılığa karşı çok küçük de olsa yurt dışındaki self servis akaryakıt istasyonlarındaki kişilerin yakıt almadan önce vücutlarındaki statik elektriği boşaltmak için bir yere dokunmaları önerilir.

Araç çalışırken yakıt alınmasından kaynaklanan diğer bazı sorunlar şunlardır: Benzin göstergesiYakıt şamandırasının veya bujiler gibi bazı modüllerin bozulması olarak göze çarpmaktadır.

Sonuç olarak, sıvı halde tutuşması zor olmasına rağmen, buhar halindeki benzin -43 derece Hatta yakalayabilir. Bu yüzden sürücülerin benzin istasyonunda çok dikkatli olmalarını ve yakıt alırken mutlaka arabanın motorunu durdurmalarını öneriyoruz.

Kaynaklar:JD Power, Owings Auto

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu