Ekonomi

İklim değişikliği ekonomiyi yönlendiriyor

İklim değişikliği şiddetlendikçe doğal afetler ve yükselen sıcaklıkların finansal sistemdeki varlık değerlerinde müteakip düşüşe yol açacağı düşünülüyor.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Finansal İstikrar Gözetim Konseyi’nin İklimle İlgili Finansal Risk Danışma Komitesi’nin ilk toplantısında bir konuşma yaptı.

“İklim değişikliği şiddetlendikçe varlık değerlerinde düşüşe neden olabilir”

Yellen, net sıfır ekonomisine gecikmeli ve sistematik olmayan bir geçişin finansal sistemde şoklara neden olabileceğini belirtti. “İklim değişikliği yoğunlaştıkça, doğal afetler ve yükselen sıcaklıklar, finansal sistemde basamaklı varlık değerlerine yol açabilir.”değerlendirmesini yaptı.

“Bu etkiler varsayımsal değil”

Bu etkilerin varsayımsal olmadığına, zaten yaşandığına işaret eden Yellen, ABD’de son 5 yılda yıllık milyar dolarlık felaket sayısının enflasyon hesaba katılsa bile 1980’li yıllara göre 5 kat arttığına dikkat çekti. .

Afetlerin ekonomik ve mali etkileri

Son dönemde özellikle Kaliforniya, Florida ve Louisiana gibi eyaletlerin şiddetli fırtına ve yangınlara tanık olduğunu belirten Yellen, bu felaketlerin bireyler ve aileler üzerindeki etkisinin yanı sıra ekonomik ve finansal etkilerinin de değerli olduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu