Haber

NASA, Mars görevleri için Pentagon ile işbirliği yapacak

NASA ve ABD Savunma Bakanlığı’na (Pentagon) bağlı Savunma İleri Araştırma Projesi Ajansı’nın (DARPA), Mars görevleri için üretilecek nükleer termal roketin motorunu geliştirmek için anlaştıkları bildirildi.

NASA’dan yapılan açıklamaya göre, Ay ile Dünya arasında hızlı manevra yapan roket operasyonlarını içeren program (DRACO) kapsamında DARPA ile iş birliği yapılacak.

NASA yöneticisi Bill Nelson, “Uzun süredir ortağımız olan DARPA ile en erken 2027 yılına kadar nükleer termal tahrik teknolojisi geliştirmek için çalışacağız” dedi. Sözünü kullanarak, bu yeni teknoloji ile astronotların uzaya hiç olmadığı kadar hızlı yolculuk edeceğini belirtti.

Mars’a gitmek için mürettebatlı görevlere hazırlanacaklarını belirten Nelson, yatırımları için DARPA’ya teşekkür etti.

İş birliği kapsamında roketin motorunu NASA’nın Uzay Teknolojisi Görev Müdürlüğü’nün (STMD) geliştireceği, DARPA’nın ise tüm süreci yöneteceği, ayrıca reaktör ve motorun geliştirilmesine katkı sağlayacağı bildirildi.

DARPA Direktörü Dr. Stefanie Tompkins yaptığı açıklamada, iki kurumun uzun bir geçmişe sahip olduğunu vurgulayarak, bu iş birliğinin uzay teknolojisini ileriye taşıyacağını belirtti.

DRACO’nun Ay’a daha hızlı malzeme taşınmasında önemli rol oynayacağını kaydeden Tompkins, bu program ile gelecekte Mars’a insan götürmenin mümkün olduğunu kaydetti.

Son ABD nükleer termal roket motoru testleri 50 yıldan uzun bir süre önce yapıldı.

haberreyhanli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu