Haber

TBMM, Güzel’in heyetinin görüşmesini erteledi

ANKARA – HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Hoş’un görevden alınmasına ilişkin önerge Meclis gündemine alındı. Güzel’in ‘devamsızlık’ nedeniyle milletvekilliği düşürülmesi tartışılacak.

PKK’lıyla fotoğrafları ortaya çıkınca dokunulmazlığı kaldırılan ve tutuklanan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Hoş ile ilgili önerge Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Güzel’in 5’i Haziran ayında olmak üzere 6 genel kurul toplantısına da izinsiz ve mazeretsiz katılmadığı belirlendi. Bunun üzerine Karma Komisyon toplanarak milletvekilinin görevden alınmasına ilişkin bir rapor hazırladı. Söz konusu tutanak Meclis Başkanlığı tarafından önerge olarak gündeme alındı.

HDP’nin önergeyi savunma hakkı var. Yaklaşık 2 saat süren Hoş adına bir HDP milletvekilinin savunma yapması bekleniyor. Savunmanın ardından Genel Kurul’da oylamaya geçilecek. Milletvekilliğinin düşürülmesi için üye tam sayısının salt çoğunluğunun oyu gerekir.

Grup vekillerinin Danışma Kurulu’ndaki toplantısının ardından TBMM’nin feshedilmesine ilişkin görüşme yarına ertelendi. HDP’nin savunma hazırlığı yapacağı öğrenildi. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu